کارگاه شیوه نقد و تحلیل فیلم سعید قطبی زاده برگزار شد

سعید قطبی‌زاده، منتقد سینما در این کارگاه با مرور گذرای تاریخ سینما، به ارائه نکاتی درخصوص روند طی شده جریان‌های فیلم‌سازی و همچنین نوع نگاه منتقد به فیلم پرداخت.
وی با اشاره به اینکه سینما از ابتدای شکل‌گیری هدف سرگرمی و روایت داستان برای مخاطب را پیگیری می‌کرد، گفت: از نیمه دوم قرن بیستم ادبیات‌زدایی و تئاترزدایی در سینما جریان گرفت، به طوری که شاخصه اول سینمای مدرن ادبیات‌زدایی است.
قطبی‌زاده ادامه داد: از سوی دیگر قطعیت‌زدایی هم شاخصه دیگر سینمای مدرن است و فیلم‌های مدرن به دنبال قطعیت در روایت و کارگردانی نیستند.
این منتقد سینما با اشاره به جایگاه نقد در سینمای ایران، اظهار داشت: جریان نقد در ایران تاثیر زیادی از مارکسیسم گرفته است و حتی پس از دهه شصت و محو حزب توده از فضای سیاسی کشور، همچنان عصاره نگاه مارکسیستی که سینما را سلاحی برای مبارزه می‌دانست، در فضای نقد ایران ماندگار شد.
وی افزود: در کشور ما بعضاً دیده می‌شود منتقدین به همان صورتی که با ادبیات مواجه می‌شوند، با سینما هم برخورد می‌کنند و در واقع برای آنها نقد ادبی جای نقد سینمایی را می‌گیرد.
قطبی‌زاده راه مقابله با این مسئله را بازشناسی سینما از ادبیات دانست و گفت: توجه به سینمای مدرن و فیلم‌هایی که فاقد المان‌های ادبی هستند، در این مسیر اهمیت زیادی دارد.
گفتنی است کارگاه شیوه نقد و تحلیل فیلم همراه با کارگاه ساختار روایت در فیلم کوتاه و کارگاه مقدماتی بازیگری در رویداد دوم جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد برگزار شد.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه