لزوم همراهی دستگاه‌های فرهنگی استان با جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد

محمدعلی طالبی در نشست کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی و سلامت زنان و خانواده استان یزد، اظهار داشت: باتوجه به نگاهی که به یزد داریم و آینده ای که برای این شهر متصوریم و تاثیری که برگزاری جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد بر برندسازی یزد خواهد داشت، توجه به برگزاری چنین جشنواره هایی ضروری است.

رییس جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد گفت: لازم است تلاش کنیم برخی برندها بویژه در حوزه های اجتماعی و فرهنگی را برای یزد ایجاد کنیم چرا که بن مایه اعتلای نام یزد تاکنون هم همین مسائل فرهنگی و اجتماعی بوده که در گذشته استان وجود داشته است.

دبیر جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد:
جهانیان باید با استفاده از قدرت سینما میراث یزد را بشناسند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد اظهار داشت: با توجه به اینکه شهر یزد به عنوان میراثی جهانی شناخته شده، نیاز به زبان مشترک و جهانی سینما داریم تا تمام جهانیان بتوانند از طریق قدرت سینما، شهر یزد را که میراث آنهاست، بشناسند.

مجید جوادیان زاده در نشست کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی و سلامت زنان و خانواده استان یزد، افزود: لذا به منظور معرفی شهر یزد و شهرهای میراث جهانی، جشنواره ملی فیلم کوتاه "ساباط یزد" طراحی گردید که کلمه ساباط از دل میراث‌ فرهنگی در حال فراموشی یزد برگرفته شده و تلاش کردیم نسبتی بین ساباط و سینما تعریف کنیم.

دبیر جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد با بیان اینکه شناسنامه بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا مثل کن و برلین جشنواره‌های آنها هستند، عنوان کرد: این شهرها به واسطه جشنواره‌هایشان، صاحب نام و صاحب یک برند رسانه‌ای شدند.

جوادیان زاده با اشاره به اهمیت و جایگاه زبان مشترک و جهانی سینما، گفت: در همه جای دنیا جشنواره‌های فیلم محبوب‌تر از جشنواره‌هایی با موضوع تئاتر موسیقی یا هنرهای تجسمی هستند، دلیل این محبوبیت نیز این است که زبان سینما، مشترک‌تر و فراگیرتر است. در ایران هم جشنواره فیلم فجر تقریباً مهمترین جشنواره فرهنگی و هنری کشور می‌باشد.

وی ادامه داد: لذا در سینما بیشتر میتوان تکلم کرد و هنرمندان می‌توانند با زبان سینما بهتر یکدیگر را درک کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد، اظهار داشت: تلاش و هدف اصلی جشنواره ساباط یزد این است که از طریق زبان سینما میراث فرهنگی و هنری بازگو شوند.

وی افزود: اهداف جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد توجه به میراث جهانی و تاریخی کشور به ویژه بافت تاریخی و ثبت جهانی شده شهر یزد، شناخت نگهداری و احیای آن، نشر و ترویج فرهنگ و هنر اسلامی و ایرانی با توجه به میراث گذشتگان، شناساندن و معرفی بناهای تاریخی، آیین های مذهبی، صنایع دستی، مشاغل سنتی، مشاهیر و شخصیت‌های تاریخ ساز و تاثیرگذار، رسوم و آداب کهن، توجه به مدیریت انرژی و سازه های آبی و حفظ محیط زیست در تمدن کاریزی، بالا بردن سواد بصری مردم و مخاطب سازی بیشتر برای فیلمهای کوتاه داستانی و مستند و ... می‌باشد.

همچنین در این نشست سید مجتبی حسینی دبیر اجرایی جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد گزارشی از اقدامات انجام شده و روند اجرایی جشنواره ارائه کرد.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه