قدرت شگرف فیلم کوتاه در پرداخت ایده‌های سینمایی

طیبه فلکیان در گفتگو با کمیته خبر جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد، اظهار داشت: فیلم کوتاه دارای ساختار و پیکره‌ای متفاوت از سینمای بلند است، فیلمسازان باید توجه داشته باشند که فیلم کوتاه نوع بیان متفاوتی با فیلم بلند دارد. اگر این نگاه در فیلمسازان کوتاه وجود نداشته باشد از ساختار و قدرت بیانی فیلم کوتاه دور می‌شوند و تعریف اشتباهی از ساخت فیلم کوتاه ایجاد می‌گردد.
 
وی افزود: متأسفانه در بعضی از فیلم‌های کوتاه شاهد بوده‌ایم که فیلم‌ساز تحت تأثیر فرآیندهای ساخت فیلم بلند بوده و فیلم وی فقط از لحاظ زمانی کوتاه بوده که این یکی از آسیب‌های جدی فیلم‌های کوتاه می‌باشد.

فلکیان با بیان اینکه اگر زیرساخت‌های برگزاری هر جشنواره به درستی پایه‌گذاری شود، گام محکمی در مسیر سینمای کوتاه حرفه‌ای برداشته خواهد شد، عنوان کرد: در خصوص جشنواره‌هایی که بصورت موضوعی برگزار می‌شوند باید دقت داشت که با برنامه ریزی، فرصتی برای فیلمسازان فراهم شود تا با توجه به موضوع جشنواره، تولید اثر کنند. اما متأسفانه گاه شاهد جشنواره‌های موضوعی هستیم که آثار کمی مرتبط با موضوع جشنواره دارند و این نشان از عدم برنامه‌ریزی دقیق و منسجم در برگزاری جشنواره دارد.

وی همچنین در خصوص مشکلات فیلم‌سازان شهرستانی در دوری از مرکز، بیان داشت: این موضوع در سال‌های گذشته خیلی مطرح بوده اما خوشبختانه با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و ایجاد زیرساخت‌های آموزشی و تولید در هر استان و شهرستان‌ها و دادن اختیارات تولیدی و اجرایی به دفاتر توسط انجمن سینمای جوانان، این امکان برای هر فیلمسازی فراهم شده که در هر نقطه از ایران بتواند تولید اثر کند و وابستگی به پایتخت برای تولید اثر کاهش یابد. این مهم هر ساله مورد بحث مسئولان سینمایی می‌باشد و در این راستا تمهیدات مناسب و کارآمدی لحاظ گردیده است.

معاون امور استانهای انجمن سینمای جوانان کشور اظهار داشت: انجمن سینمای جوانان هم به عنوان پایگاه اصلی فیلم کوتاه در ایران برنامه‌های آموزشی خود را با توجه به شیوه‌های کارآمد جهانی تدریس سینما انسجام بخشیده است. در حال حاضر آموزش انجمن سینمای جوانان با برگزاری دوره‌های تک‌درس مشاغل سینمایی و همچنین دوره فیلمسازی در سراسر ایران میزبان هنرجویان علاقه مند سینما می‌باشد.

وی ادامه داد: در راستای تسهیل فرآیند آموزش سینما، بخش مجازی آموزش انجمن سینمای جوانان نیز راه‌اندازی شده و در حال حاضر جلسات دانش‌افزایی و ورکشاپ‌ها بصورت آنلاین در بخش مجازی پوشش داده می‌شود. در همین راستا آموزش در حال برنامه‌ریزی و راه‌اندازی کلاس‌های مجازی در آیندهٔ نزدیک می‌باشد.

فلکیان همچنین عنوان کرد: انجمن سینمای جوانان امسال با راه‌اندازی پرتال تولید راه نوینی در عرصه حمایت از ساخت فیلم کوتاه ایجاد کرده است، با توجه به فیلم‌نامه‌هایی که در پرتال ثبت گردیده جلسات پیچینگ در هر استان برگزار می‌گردد و فیلمنامه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. اعضای شورای پیچینگ از  سراسر ایران انتخاب می‌گردند و منابع مالی برای تولید با توجه به برگزاری جلسات پیچینگ به دفاتر اختصاص داده شده است و دفاتر بصورت مستقل فرآیند تولیدات استانی خود را دارند.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه