فیلمبردار چشم کارگردان است

رامین راستجو مدیر فیلمبرداری ۳ فیلم بلند سینمایی و بیش از ۷۰ فیلم کوتاه در خصوص اهمیت برگزاری جشنواره‌های فیلم اظهار داشت: نفس برگزاری و شرکت در جشنواره‌های فیلم بسیار خوب است چرا که معتقدم با دیدن یک فیلم نکات زیادی را خواهیم فهمید و این موضوع از زمانی که از سالن نمایش خارج می‌شویم کاملاً مشهود است. مطمئناً نکاتی که هر فرد از دیدن یک فیلم درک می‌کند با فرد دیگری که فیلم را مشاهده کرده متفاوت است و از همین موضوع می‌توان نتیجه گرفت که درون یک فیلم تا چه اندازه نکته و مطلب نهفته است.

وی افزود: از طرف دیگر آشنایی با تعداد زیادی از افراد هنرمند از شهرهای مختلف و با فرهنگ‌های گوناگون و گفتگو و تبادل نظر با کسانی که کار سینمایی انجام می‌دهند می‌تواند در وسعت بخشیدن به دید یک هنرمند تأثیرگذار باشد.

راستجو به تشریح مشکلات موجود در حرفه سینما در شهرستان‌ها و مخصوصاً شهر یزد پرداخت و یادآور شد: به نظر من بزرگترین مشکل و مانع پیش‌روی هنرجویان و سینماگران جوان در شهرستان‌ها این است که راه تجربه‌اندوزی آنها بسیار سخت است. زمانی که خود من شروع به فعالیت در این حرفه کردم استادانم همیشه تأکید داشتند که تا زمانی که هنرجو هستید کار کنید و تجربه کسب کنید.

این هنرمند یزدی با بیان اینکه در حال حاضر نمی‌توان به راحتی کار جدیدی را آغاز کرد و تجربه جدیدی آموخت، تصریح کرد: بسیاری از کسانی که از بیرون نگاه می‌کنند بلافاصله واکنش منفی نشان می‌دهند که چرا این فرد مبتدی فیلم ساخته و این طور است که کار فیلم‌سازی هر روز سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. به نظر من در کنار انتقاد از فیلم و بیان ضعف‌ها، فیلمسازان جوان باید به اصلاح فیلم‌های بعدی خود تشویق شوند.

وی از هزینه زیاد تجهیزات فیلمسازی به عنوان یکی دیگر از مشکلات هنرجویان جوان یاد کرد و افزود: از طرف دیگر از نظر هزینه‌ها هم مشکلات زیادی وجود دارد و برای خرید یک دوربین تصویربرداری معمولی باید مبلغ زیادی هزینه کرد که مطمئناً هر کسی توانایی تهیه آن را نخواهد داشت. اما برای تمرین، از دوربین موبایل نیز می‌توان استفاده کرد.

برنده چندین جایزه از جشنواره‌های مختلف داخلی با بیان اینکه بحث پیش تولید در حوزه فیلم‌سازی موضوع بسیار مهمی است، گفت: به عبارتی حتی می‌توان گفت که پیش تولید از خود تولید فیلم هم مهمتر است. فیلم‌های موفق مطمئناً پیش تولید موفقی داشته‌اند. این همان کاری است که معمولاً فیلم‌سازان ما انجام نمی‌دهند و بلافاصله پس از آماده شدن فیلمنامه به انتخاب بازیگر و ضبط پلان روی می‌آورند.

وی ادامه داد: بسیار مهم است که با عوامل فیلم صحبت کنیم و توضیح دهیم که چه چیزی می‌خواهیم و چه ایده‌ای داریم و چه نکاتی در ذهن ماست. اینکه فیلمبردار چطور باید قاب‌بندی را انتخاب کند و دوربین یا نوری که در آن فضا طراحی می‌کند به چه صورت باشد، با صحبت کردن با عوامل فیلم حاصل خواهد شد. به هر ترتیب باید گفت از زاویه دید تصویربرداری، پیش تولید ما بسیار ضعیف است.

راستجو با اشاره به اینکه فیلمبردار، چشم کارگردان است، خاطرنشان کرد: به عبارتی فیلمبردار، اولین بیننده یک فیلم است. اینکه فیلمبردار چطور فیلم را ببیند و چگونه چشم کارگردان باشد موضوع بسیار مهم و حائز اهمیتی است. فیلم‌بردار اپراتور نیست که فقط دوربین را تنظیم کند و در یک محل قرار دهد تا فیلم ضبط شود. اینکه دوربین را در چه زاویه‌ای قرار می‌دهیم و چه چیزهایی به آن اضافه می‌کنیم مهمترین بخش کار یک فیلمبردار است.

وی ضمن مقایسه کار فیلمبردار و کارگردان خاطرنشان کرد: فیلم‌ساز با ایده خودش فیلم می‌سازد اما یک فیلمبردار ممکن است با چندین کارگردان با ایده‌ها و دیدگاه‌ها و سبک کار مختلف روبرو باشد. بنابراین باید این توانایی را داشته باشد تا بتواند ایده همه آنها را بفهمد و پیاده کند.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه