مهمترین چیز ادامه دادن جشنواره فیلم کوتاه است

سیگو تونو،‌ دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاهِ کوتاه ژاپن در گفتگو با کمیته خبر و اطلاع‌رسانی اولین جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد گفت: رویدادهای سینمایی بسیاری اتفاق می‌افتند اما یک، دو یا سه سال بعد، ناگهان متوقف می‌شوند. بنابراین مهمترین چیز فقط ادامه دادن جشنواره است.
جشنواره فیلم‌های کوتاهِ کوتاه یکی از معتبرترین جشنواره‌های بین‌المللی است که در ژاپن برگزار می‌شود. این جشنواره در بخش‌های بهترین فیلم کوتاه بین‌الملل، بهترین فیلم کوتاه آسیایی و بهترین فیلم کوتاه ژاپنی به برگزیدگان خود جایزه می‌دهد و برگزیده جایزه بزرگ «کوتاهِ کوتاه» به آکادمی اسکار معرفی خواهد شد. جشنواره فیلم‌های کوتاهِ کوتاه از سال 1999 توسط «تتسویا بشو» بازیگر ژاپنی تأسیس شده و «سیگو تونو» نیز از دوره‌های اول برگزاری جشنواره تا به الان، دبیر اجرایی جشنواره فیلم‌های کوتاهِ کوتاه را بر عهده داشته است. در حال حاضر جشنواره فیلم‌های کوتاهِ کوتاه ژاپن یکی از بزرگترین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه در آسیا است که به رسمیت شناخته می‌شود. بیست و دومین دوره جشنواره که قرار بود در ماه ژوئن سالجاری در توکیو برگزار شود به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد و در ماه سپتامبر برگزار خواهد شد.
کمیته خبر و اطلاع‌رسانی اولین جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد گفتگویی با «سیگو تونو» دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاهِ کوتاه ژاپن داشته است. تونو بر این عقیده است که رویدادهای سینمایی بسیاری اتفاق می‌افتند اما یک، دو یا سه سال بعد، ناگهان متوقف می‌شوند. او تأکید می‌کند مهمترین چیز فقط ادامه دادن جشنواره است. مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید:

بهترین راه برای تبلیغ یک شهر را چه می‌دانید و برای شهر یزد چه پیشنهادی دارید؟

امروزه همه مردم و فیلمسازان جوان در سراسر جهان اخبار و اطلاعات خود را با تلفن‌های هوشمند و در فضای مجازی رد و بدل می‌کنند. دیگر کسی تلویزیون تماشا نمی‌کند و کتاب نمی‌خواند؛ فقط هر روز همه اطلاعات را از تلفن‌های هوشمند و از طریق برنامه‌هایی همچون اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و غیره دریافت می‌کنند. بنابراین قانع‌کننده‌ترین جنبه‌های رسانه، تصویری است. پس بهتر است برای تبلیغ یک شهر یک جشنواره فیلم برگزار کرد. از آنجا که در جشنواره فیلم همه چیز به صورت بصری است، اگر شهرداری چنین رویدادی را در شهر برگزار کند، قبل از هرچیز مردم از فیلم و رقابت لذت خواهند برد. دوم اینکه از طریق این رویداد شاید برخی از افراد به ویژه فیلمسازان، از خارج از کشور به شهر یزد بیایند و اگر مسحور شهر شوند با خود می‌گویند «من در یزد هستم، من اینجا هستم و این غذا و این رستوران را دوست دارم، این عکس را دوست دارم و ... .» آنها شروع به انتشار تصاویری از یزد و ویژگی‌های خوب شهر می‌کنند و این به زنجیره تبلیغاتی بی‌پایان برای شهر یزد بدل خواهد شد. بنابراین فکر می‌کنم اگر می‌خواهید یک تبلیغ و توسعه ویژه برای شهر یزد داشته باشید جشنواره فیلم، راه خوبی است و مانند یک تور برای شهر می‌ماند.

با توجه به اینکه شما اخیراً به شهر یزد سفر کرده‌اید نظرتان در خصوص تبدیل شدن این شهر به یک میراث جهانی چیست؟

وقتی که من به یزد سفر کردم این شهر یک شهر میراث جهانی نبود؛ اما بعد از آن وقتی که در خبرها درباره آن شنیدم برایم تعجب‌آور نبود. زیرا یزد یک شهر تاریخی است و یزدی‌ها بسیار خوش‌مشرب و مهمان‌نواز هستند. بنابراین مطمئن بودم و می‌دانستم که دیر یا زود شهر یزد، میراث جهانی خواهد شد. چرا که کیفیت شهر را قبلاً از نزدیک دیده بودم.

فکر می‌کنید یک جشنواره فیلم در این شهر تاریخی می‌تواند شهر یزد و میراث آن را به جهانیان معرفی کند؟

بله فکر می‌کنم این رویداد می‌تواند میراث تاریخی یزد را به دنیا معرفی کند. در وهله اول با برگزاری جشنواره فیلم، زمانی که جشنواره آغاز می‌شود شما شروع به تماس با فیلمسازان در سراسر دنیا می‌کنید و به همه اطلاع می‌دهید که در حال پذیرش فیلم‌های کوتاه هستید و از برگزاری یک جشنواره فیلم در یزد خبر می‌دهید. فکر می‌کنم این اولین قدم برای شناساندن یزد به جهانیان خواهد بود.
پس از آن شما فیلم‌ها را انتخاب می‌کنید و احتمالاً می‌خواهید فیلمسازان را از سراسر جهان دعوت کنید. سپس، آنها به یزد می‌آیند و نه تنها از تماشای فیلم‌ها لذت می‌برند، بلکه آنها یزد را کشف می‌کنند و من صد در صد اطمینان دارم که آنها مسحور شهر یزد می‌شوند و عکس‌های بسیاری از آنجا می‌گیرند و حتی ممکن است هنگام بازدید از فضاهای یزد، فیلم کوتاه نیز بسازند. بعد آنها این عکس‌ها و فیلم‌های کوتاه را در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری کرده و به اشتراک خواهند گذاشت.
پس از آن مردم سراسر جهان عکس‌ها و فیلم‌هایی از یزد را در گوشی‌های هوشمند خود مشاهده می‌کنند. بنابراین فکر می‌کنم برگزاری جشنواره فیلم، کارآمدترین روش برای شناساندن یزد به جهانیان است.

ترجیح می دهید یک جشنواره فیلم، موضوعی خاص برای انتخاب فیلم‌های کوتاه داشته باشد یا فکر می‌کنید جشنواره باید با موضوع آزاد برگزار شود؟ نظرتان در مورد موضوع میراث جهانی و تاریخی چیست؟

با این موضوع موافقم؛ زیرا بسیاری از کشورها میراث تاریخی و خاص خود را دارند. بسیاری از فیلمسازان سراسر جهان وقتی فیلم می‌سازند فکر نمی‌کنند که صرفاً درباره میراث جهانی باشد. ممکن است فیلم‌های آنها در منطقه میراث جهانی فیلمبرداری شود یا موضوع میراث تاریخی را در خود داشته باشد.
فکر می‌کنم میراثی تاریخی و جهانی ایده خوبی باشد. زیرا اگر جشنواره فیلم داستانی و مستند یا هر نوع دیگری باشد، این گونه جشنواره‌های فیلم همه جا وجود دارد. اما برای منحصر به فرد بودن، یزد می‌تواند جشنواره فیلمی با موضوع میراث جهانی برگزار کند. من تاکنون چیزی در مورد جشنواره‌ای با موضوع میراث جهانی نشنیده‌ام؛ بنابراین فکر می‌کنم این گونه شما یک مفهوم منحصر به فرد خواهید داشت.

یک جشنواره را چگونه می‌تواند به صورت بین‌المللی برگزار کرد؟

در ابتدا حدود ۵ سال هیچ‌کس از جشنواره فیلم‌های کوتاهِ کوتاه در ژاپن خبر نداشت و جشنواره خیلی کوچک بود. بسیار دشوار است که به مردم دنیا اطلاع دهید چنین جشنواره‌ای وجود دارد و در یزد در حال برگزاری است.
فکر می‌کنم شما می‌توانید پس از اینکه اولین دوره از جشنواره را به صورت ملی برگزار کردید، یک گام به جلو بروید و یک دوره جشنواره بین المللی در یزد برگزار کنید. ما در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کوتاهِ کوتاه در توکیو نیز اینگونه عمل کردیم.

آخرین کلمات و پیشنهاد شما برای بین‌المللی شدن جشنواره فیلم ما در یزد چیست؟

من فکر می‌کنم قبل از هر چیزی شما باید مسیر خود را ادامه دهید. زیرا رویدادهای سینمایی بسیاری اتفاق می‌افتند اما یک، دو یا سه سال بعد، ناگهان متوقف می‌شوند؛ بنابراین فکر می‌کنم لازم نیست از همان اول خیلی عالی باشید. مهمترین چیز فقط ادامه دادن جشنواره است. من مطمئنم تعداد فیلمسازان شرکت‌کننده، به مرور زمان بیشتر خواهد شد. به طوری که فیلمسازان در جشنواره شرکت کرده و سپس از جشنواره فیلم شما قدردانی می‌کنند.
ما از رئیس جشنواره بین‌المللی فیلم کَن آقای تری فرمو برای آمدن به توکیو دعوت به عمل آوردیم. از او پرسیدم که چه جشنواره‌ای خوب است؟ وی پاسخ داد سه چیز: غذای خوب، فیلم‌های خوب و دوستان جدید. وقتی کسی به یزد می‌آید قطعاً یزد غذاهای خوبی دارد و واضح است که فیلم های کوتاه حاضر در جشنواره هم خوب هستند. فضایی که مردم در آن تعامل دارند و ارتباط برقرار می‌کنند بسیار اهمیت دارد؛ نه صرفاً فیلمسازان بین‌المللی بلکه فیلمسازان ایرانی که به یزد می‌آیند و سپس آنها تعامل می‌کنند و پس از آن یک شبکه جدید و دوستان جدیدی ایجاد می شود. بنابر این مهمترین نکته به عنوان هدف یک جشنواره فیلم، دوستان جدید هستند. پس از آن به تدریج این فیلمسازان به صورت تبلیغ دهان به دهان، اینستاگرام و غیره جشنواره فیلم شما را تبلیغ می‌کنند، تصاویر جشنواره منتشر می‌شود و کم‌کم جشنواره فیلم شما در سراسر دنیا شناخته خواهد شد.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه