جشنواره ساباط میراث معنوی و برندهای فرهنگی یزد را در کشور مطرح می‌کند

فخرالسادات خامسی مدیرکل امور اجتماعی استانداری یزد بیان داشت: جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد، میراث معنوی و برندهای فرهنگی یزد را در کشور مطرح می‌کند.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری یزد گفت: در همه جای دنیا برای ارتقای وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشورها، یکی از کارهای پیشنهادی برگزاری یک سری رویدادهاست، از طرفی تجربه ثابت کرده در هر منطقه‌ای که جشنواره‌ای در یک زمینه هنری فعال بوده، هنر مذکور در آن منطقه قدرت بیشتری پیدا کرده و از استقبال و رونق بیشتری برخوردار شده است.

فخرالسادات خامسی افزود: بنابراین برگزاری جشنواره سینمایی موجب رونق بیشتر این هنر هم از لحاظ استقبال مردمی و هم از لحاظ تخصصی می‌شود؛ بدین صورت که توجه جوانان را برای ورود به این عرصه بیشتر جلب می‌کند.

وی با اشاره به نقش هنر در مقابله با آسیب‌های اجتماعی بیان کرد: در بحث آسیب‌های اجتماعی، جامعه هدف ما انسانهاست که به دلیل پیچیدگی‌های ذاتی انسان نمی‌توان تنها از یک مسیر برای مقابله با آسیب‌هایی که دامنگیر جامعه هست، حرکت کرد؛ بلکه هر انسانی بنا به سلایقی که دارد از یک مسیر تحت تأثیر قرار می‌گیرد. یکی از این مسیرها هنر است که طیف وسیعی از انسان‌ها را به خود جلب می‌کند؛ به ویژه هنر سینما از استقبال مردمی بیشتری برخوردار است و زبان فیلم می‌تواند هم در تبیین معضلات اجتماعی در سطح جامعه و هم در ارائه راه‌های برطرف کردن آن معضل کمک کند.

وی ادامه داد: در مباحثی مثل طلاق، اعتیاد، خشونت و ... سخن گفتن با زبان معمول شاید چندان مورد توجه قرار نگیرد؛ اما با زبان سینما می‌توان توجه زیادی را به آن جلب کرد و آسیب‌ها، مضرات و راه‌حل‌های این معضلات را برای مردم ارائه کرد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری یزد اظهار داشت: بعنوان فردی که در زمینه اجتماعی و فرهنگی مسئولیت داشته‌ام از برگزاری جشنواره‌های هنری و ساخت فیلم‌هایی با موضوعات اجتماعی استقبال می‌کنم.

خامسی با بیان اینکه انتخاب نام ساباط برای جشنواره فیلم نشان‌دهنده تم یزدی جشنواره است، عنوان کرد: از طرفی واژه ساباط با توجه به جایگاهی که در معماری و گستره واژگانی مردم یزد دارد، این شعار را در خود دارد که جشنواره ساباط قصد دارد فرهنگ مردم یزد را در معرض دید مردم کشور قرار دهد که اقدام بسیار قابل ستایشی است.

وی افزود: البته نباید تنها به استفاده از این عنوان قانع بود؛ بلکه لازم است جشنواره نگاه خاص مردم یزد به زندگی را بعنوان یکی از پیشینه‌دارترین جوامع کشور نمایش دهد. جشنواره ساباط باید کمک کند از محو شدن برندهای فرهنگی و میراث معنوی یزد مثل سنت‌های مذهبی، پوشش، اشعار و دیگر جنبه‌های فرهنگ عمومی که متأسفانه در سال‌های اخیر کمرنگ‌تر شده‌اند، جلوگیری شود.

خامسی در ادامه بیان کرد: ساخت فیلم‌هایی که در آنها لهجه یزدی به کار رفته باشد و همچنین سنت‌ها و آداب و رسوم مردم یزد را به نمایش بگذارند، باعث می‌شود هم مردم به زیبایی‌های این سنت‌ها پی ببرند و بر حفظ آنها همت کنند و هم مردم دیگر شهرها با این سنت‌ها آشنا شوند. اگر این اتفاق بیفتد می‌توانیم بگوییم جشنواره موفقی در زمینه برندسازی فرهنگی برای یزد داشته‌ایم.

 

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه