فاتح شدیم، خود را به ثبت رساندیم...

 

فاتح شدیم، خود را به ثبت رساندیم...
در شناسنامه‌ای که مزیّن به تصویر روشنی از ما نبود!
آن هنگام که رسانه‌های جهان فریاد برآوردند، پیچ و خم کوچه‌های خشتی شهری کویری که هنوز نسیم زندگی در آن جاری است و معماری باشکوه هزارتویش چندان دچار بیماری واگیردار و کشندۀ مدرنیته نشده به نام میراثی برای جهانیان به ثبت رسیده است جز نام و اعلام موقعیت جغرافیایی شهر یزد، تصاویر چشمگیری برای رونمایی از شمایل این نگین تاریخی برای ارائه در دست نبود... و البته هنوز هم بدانسان که باید نیست.
گویا از معماری، فرهنگ و اصالتی که منجر به جلب توجه سازمان جهانی یونسکو شده و تعریف و تمجیدها را به دنبال داشت آن گونه که باید و شاید برای مستندسازی و انگارۀ تصویریش کسی تمهیدی نیندیشیده باشد.
و این گونه شد که لزوم شکل‌گیری یک جشنواره فیلم کوتاه که به شیواترین زبان و در کوتاه‌ترین زمان بتواند میراث برجای‌مانده از پیشینیان را بازنمایی کند احساس گردید. جشنواره‌ای که نه فقط کهن‌شهرِ یزد بلکه تمام میراث‌های جهانی، تاریخی و معنوی این مرز و بوم را مورد توجه قرار دهد و چه بسا در آینده‌ای نه چندان دور مرزها را برای خلاقیت در هنر نادیده انگارد.
هر فیلمسازی که فیلم کوتاه داستانی، مستند و پویا نمایی با رویکرد جنبه‌های میراثی و توجه به نگهداری و احیای آثار ارزشمند پیشینیان خلق نماید، می‌تواند اثر خود را به این رویداد سینمایی که در شهری تاریخی همه ساله برگزار می‌شود ارسال کرده و پا در عرصۀ رقابتی فرهنگی و هنری بگذارد.
اکنون امید آن داریم، خشت بنای اولین جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد که از وجه تشابه معماری و سینما در آمد و شد نور و سایه، نامگذاری آن صورت گرفته بتواند با یاری فیلمسازان خلاق و خوش آتیه از سراسر کشور به خوبی گذاشته شود. باشد که‌ این‌ رویداد فرهنگی بتواند برای جلب توجه هر چه بیشتر هنرمندان و تمامی اقشار جامعه به آن چه از دیرباز برای ما به یادگار مانده به کار آمده و با آشنایی‌زدایی و بازنمایی خلاقانۀ تصویری، نگاه جهانیان را به داشته‌های میراثی به شکلی هنرمندانه معطوف سازد.

 

سید مجتبی حسینی

دبیر اجرایی اولین جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه