شهر میراث جهانی یزد وظیفه دارد خود را به مردم دنیا بشناساند

عضو شورای سیاستگذاری اولین جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد گفت: شهر یزد به عنوان یک میراث جهانی وظیفه دارد فرهنگ خود را به مردم کشور و مردم دنیا بشناساند که قالب فیلم و سینما بستر بسیارخوبی برای این کار است، سینما به دلیل جذابیتی که در بین مردم دارد، می تواند در آشناکردن مردم با فرهنگ یزد بسیار موثر باشد.

جمال‌الدین عزیزی بیان کرد: برگزاری هر رویداد فرهنگی در شهر می‌تواند موجب ایجاد یک حرکت و پویایی در هنرمندان و مردم شهر شود بویژه رویدادهای هنری و سینمایی در حرکت هنرمندان شهر تأثیر ویژه‌ای دارد و مردم نیز می‌توانند از اثرات آن بهره‌مند شوند. امیدوارم جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد هم این حرکت را در هنرمندان یزدی و غیر یزدی بوجود آورد.

شهردار یزد با بیان اینکه در دنیای امروز توجه شهرداری‌ها از پرداختن صرف به مسائل کالبدی شهر به مسائل فراکالبدی جلب شده است، گفت: یکی از وظایف و اهداف شهرداری‌ها توجه به مسائل فرهنگی است تا مردم شهر بتوانند در یک محیط سالم و فرهنگی زیست کنند. شهرداری یزد و سازمان‌های زیرمجموعه آن هم تلاش کرده‌اند به مسائل فرهنگی شهر توجه ویژه داشته باشند که در همین راستا حمایت از برگزاری جشنواره ساباط یزد مورد توجه قرار گرفت. از سایر ارگان‌ها و سازمان‌های استان یزد هم می‌خواهم در برگزاری این جشنواره همکاری و همراهی داشته باشند چراکه هرچه همدلی مسئولین در این مسیر بیشتر باشد، مردم رضایت بیشتری خواهند داشت.

عزیزی با اشاره به لزوم بهره‌گیری از هنر سینما برای معرفی شهر یزد، گفت: ابزار فیلم ابزار بسیار خوبی برای شناساندن ویژگی‌های فرهنگی و کالبدی شهر است. ما بوسیله سینما از دو جهت می‌توانیم ویژگی‌های شهر را به مردم بشناسانیم؛ یکی از لحاظ معرفی فضای شهری، بدین معنا که فیلم در فضای شهر یزد ساخته شده باشد، و یکی هم معرفی فرهنگ و تاریخ شهر، یعنی مضمون و محتوای فیلم درمورد فرهنگ مردم یزد باشد. استفاده از اتفاقاتی که در طول تاریخ در شهر یزد رقم خورده، روایاتی که درمورد ساخت آثار تاریخی وجود دارد و سبک زندگی مردم در بافت سنتی می‌تواند در این راستا اثربخش باشد.

وی ادامه داد: امیدوارم بتوانیم جشنواره ساباط یزد را در این شهر تثبیت کنیم و مردم و هنرمندان هر سال منتظر برگزاری جشنواره و حضور در آن باشند و شهر یزد هم از اثرات برگزاری این جشنواره در سالهای آتی به خوبی بهره مند شود. تصور می کنم جشنواره ساباط یزد در سال‌های آینده جزو جشنواره‌های رده بالای کشور در زمینه فیلم کوتاه باشد.

شهردار یزد در پایان اظهار داشت: از هنرمندانی که قصد شرکت در جشنواره فیلم کوتاه ساباط یزد را دارند، می‌خواهم در بین مردم حضور پیدا کرده و تلاش کنند لایه‌های کشف نشده فرهنگ یزد را استخراج کنند. شهر یزد ابعاد ناشناخته زیادی دارد که هنرمندان می‌توانند آنها را به مردم معرفی کنند.

 

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه