تلاقی فرهنگ رفتاری مردم یزد با میراث به جا مانده، برای هنرمندان الهام‌بخش است

 

وقتی درباره میراث سخن می‌گوییم صرفاً منظورمان بنای تاریخی نیست. گرچه ابنیه تاریخی هم امانتی است که باید به خوبی از آن مراقبت شود، ولی نکته مهمتر این است که  آثار تاریخی ارزشمند با زبان حال خود پیوست فرهنگی منحصر به فردی را آشکار  می‌کنند؛ یعنی همان فرهنگ جاری مردم در طول تاریخ که چگونه زیستن را برای ایشان ترسیم کرده است. برای مثال ما به  مسجد جامع کبیر یزد به عنوان یک اثر بی‌نظیر تاریخی و  هنر معماری نگاه می‌کنیم اما لایه زیرین این بنا اعتقاد و فرهنگ دینی معماران و همچنین استفاده‌کنندگان از آن را با خود به همراه دارد. به طوریکه نمی‌توان این دو را سوای یکدیگر به طور کامل تحلیل کرد.
و اما در  ارتباط این بحث با هنر و از جمله هنر فیلمسازی به نظر من غالب میراث زیبای به جا مانده، بارقه‌ای از هنر را در وجود خود دارد. هنری که در اندیشه، رفتار، خلق آثار و یادگار گرانسنگ صاحبانش متجلی است. حالا در ادامه این مسیر زیبا، هنرمندان عصر حاضر می‌خواهند آن فرهنگ و آثار را برای مردم کنونی متصور کنند. آن هم در قالب آثار کوتاه و گویا. طبیعی است که موفقیت در چنین هنری ذوق فراوان می‌خواهد. هنرمندان جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد بر خلاف جشنواره‌های گسترده موضوعی قرار است میراث یک محدوده جغرافیایی ولی وسیع از نظر معنوی را به مخاطبین جهان منتقل کنند. این حرکت می‌تواند امری مبارک و پویا باشد.
برای برگزاری جشنواره گرچه می‌توان با قالب‌های کلیشه‌ای پیش رفت ولی با توجه به اینکه جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد قرار است رویکردی بومی و فرهنگی ویژه داشته باشد و رسالت انتقال پیام گنجینه‌های یزد را به دوش کشد، بد نیست که قالبی منحصر به فرد برای اجرای آن طراحی شود.
آنچه خلاصه عرض بنده است اینکه ما در مراحل اجرایی جشنواره، موضوعات انتخابی و به طور ویژه از نظر محتوایی، با دمیدن روح فرهنگ دینی و اخلاقی مردم یزد با همان خصلت‌های مشهور دارالعباده و دار العلم در همه آثار و نه تنها بخشی از کارهای ویژه، شاهد جشنواره‌ای شاخص باشیم.
همین تلاقی فرهنگ رفتاری و برآمده از بینش بلند مردم یزد با انواع میراث مختلف به جای مانده از ایشان اعم از آثار معماری الهام‌بخش ایده‌های موضوعی زیبا خواهد بود و اگر فیلمسازان جوان بتوانند از طریق گفتگو با صاحبان سن و تجربه که گاهی خودشان هم سوژه‌های مناسبی هستند  به ایده‌های ارزشمند برسند، کیفیت آثار بسیار چشمگیرتر خواهد شد.

با آرزوی موفقیت و سرفرازی

سید محمدجواد صداقت‌کشفی

قائم مقام صدا و سیمای مرکز یزد

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه