رنگ به فیلم حس می‌دهد

فتاحی معتقد است کار اصلاح رنگ و نور فیلم هنوز در کشور ما چندان مورد توجه واقع نشده اما در سال‌های پیش‌رو آینده روشنی در مقابل آن وجود دارد.

مشروح گفتگوی احسان فتاحی با کمیته خبر جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد را در ادامه می‌خوانید:

چه شد که به کار اصلاح رنگ و نور فیلم وارد شدید؟
از سال ۸۷ در زمینه تدوین کارم را شروع کردم اما چند سال بعد، پروژه‌ای برای تدوین به من ارائه شد که کیفیت خیلی بدی داشت و برای انجام آن مجبور به کار اصلاح رنگ و نور شدم. هرچند در آن زمان اصلاح رنگ را کار جدی‌ای نمی‌دیدم و تدوین را مهم‌تر می‌دانستم. با اینکه چند ماه کار طول کشید اما سرانجام با آزمون و خطا این کار را انجام دادم و کم‌کم با مطالعاتی که در این زمینه داشتم متوجه شدم اصلاح رنگ و نور هم اهمیت خود را دارد. از طرفی در یزد هم کسی این کار را انجام نمی‌داد و آموزشی هم وجود نداشت؛ درنتیجه با استفاده از منابع خارجی آموزش‌های بیشتری دیدم و در زمینه اصلاح رنگ و نور کارم را ادامه دادم.

در بحث اصلاح رنگ و نور شما بر اساس استانداردهای خودتان پروژه‌ای را انجام می‌دهید یا بر اساس نظر کارگردان کار؟
ببینید بر اساس تجربه می‌گویم کار اصلاح رنگ و نور به مراتب سخت‌تر از تدوین است زیرا ایرادات کار بیشتر به چشم می‌آید. تدوین فعالیتی هنری‌تر و اصلاح رنگ و نور فنی‌تر است. در این کار به هر حال استانداردهای مشخصی برای تیزر، ویدئوکلیپ، فیلم داستانی و مستند وجود دارد اما در کنار آن ذهنیت کارگردان و مخاطبی که برای یک پروژه تعریف شده هم بر جنس کار تأثیر می‌گذارد.
در زمان پس از تولید فیلم، اصلاح رنگ و صداگذاری هر دو یک کار را انجام می‌دهند و آن هم حس دادن به فیلم است. در واقع ما با اصلاح رنگ تلاش می‌کنیم حس اینکه فضا گرم یا سرد یا مثلاً ترسناک باشد، را به فیلم بدهیم.

آیا شما در زمان پیش تولید هم با کارگردان کار هم‌فکری دارید؟
بله، با برخی کارگردان‌ها در خصوص فیلم‌برداری، نورپردازی، نوع دوربین و... با هم صحبت می‌کنیم. اینکه کارگردان در مورد فیلم در مرحله پیش تولید با من هم‌فکری داشته باشد، به آمادگی ذهنی من کمک می‌کند تا اگر نیاز باشد تحقیق و مطالعه هم انجام دهم.
من معمولاً از کارگردان می‌پرسم که چه فضایی برای خروجی کار مدنظر دارد و مشابه این فضا را در چه فیلم دیگری می‌توان دید؛ بعد چندبار خودم فیلم کارگردان را می‌بینم و راجع به آن فکر می‌کنم و در نهایت سعی می‌کنم باتوجه به فیلم مشابهی که خود کارگردان پیشنهاد داده، رنگ فیلم را به همان حس و حال مدنظر کارگردان در بیاورم.

آیا اصولاً استانداردی وجود دارد که یک مخاطب بتواند تشخیص دهد اصلاح رنگ در یک فیلم بخوبی انجام شده یا نه؟
ببینید تشخیص این موضوع نیاز به نگاه تخصصی به مقوله اصلاح رنگ دارد، شاید هر مخاطبی نتواند کیفیت اصلاح رنگ یک فیلم را تشخیص دهد اما کسی که نگاه تخصصی داشته باشد می‌تواند.
البته در ایران مشکل سالن‌های سینما هم وجود دارد که بعضاً دیده می‌شود فیلم را در کیفیت خوبی نمایش نمی‌دهند و این روی رنگ فیلم تأثیر می‌گذارد.
در جشنواره‌های خارجی دیده شده که در زمان اکران فیلم سالن نمایش را طوری تنظیم می‌کنند که رنگ‌های فیلم، همان رنگ‌های مدنظر کارگردان باشد، اما خب ما در ایران چنین فضایی را نداریم. بنظرم همین که فیلم‌سازها به مقوله اصلاح رنگ در فیلم‌ها توجه نشان می‌دهند کم‌کم این مطالبه هم ایجاد می‌شود که سالن‌های نمایش هم کیفیت لازم را پیدا کنند.


بنظر می‌رسد این رشته خیلی مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مثال در هیچ جشنواره‌ای جایزه‌ای برای اصلاح رنگ در نظر گرفته نمی‌شود.
بله، به هرحال این رشته جدید است و هنوز توجه لازم به آن نشده، از طرفی اصلاح رنگ زیر سایه تصویربرداری هم قرار دارد اما به نظر من در سال‌های آینده به دلیل اهمیتی که اصلاح رنگ در فیلم‌ها دارد، قطعاً مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد.

 

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه