جشنواره‌های موضوعی، در صورت پایبندی به موضوع و اهداف خود، بسیار تأثیرگذار خواهند بود

ریاحی با بیان اینکه خوشبختانه فیلم کوتاه سالهاست جایگاه تثبیت شده‌ای در سینمای ایران برای خودش پیدا کرده، عنوان کرد: دیگر ساختن فیلم کوتاه صرفاً یک تمرین یا امتیاز برای پروانه ساخت و ورود به سینمای بلند نیست. شاهدش فیلمسازانی هستند که پس از چندین تجربه فیلم سینمایی، باز هم فیلم کوتاه می‌سازند.
 
وی افزود: از طرفی با ظهور VODها و اکران هر چند محدود در گروه هنر و تجربه (با وجود تمام انتقادهایی که به ساختارش وارد است) فیلم کوتاه همپای فیلم بلند عرضه و اکران می‌شود و طیف گسترده‌ای از مخاطب را جذب می‌کند.
 
این فیلمساز با عنوان اینکه جشنواره‌های فیلم کوتاه بسته به عملکردشان می‌توانند جریان ساز باشند، اظهار داشت: برخی جشنواره‌ها کارکرد درست‌شان را پیدا کرده‌، برای خودشان یک سلیقه تعریف کرده‌اند و اهداف روشنی دارند. به طوری که خیلی از فیلمسازان برای شرکت در این جشنواره‌ها فیلم می‌سازند. اما همه جشنواره‌ها در این مورد موفق عمل نمی‌کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: جشنواره‌های زیادی را می‌شناسیم که چند دوره محدود برگزار شدند و دیگر خبری از آنها نیست. مسلماً جشنواره‌هایی که صرفاً برای پربار شدن بیلان کاری مدیران یا سرمایه‌گذارانشان برگزار می‌شوند؛ نمی‌توانند جریان ساز باشند.
 
ریاحی در پاسخ به این سؤال که جشنواره‌های فیلم کوتاه در چه مواردی می‌توانند تأثیرگذار باشند، گفت: جشنواره‌های موضوعی که اهداف مذهبی، فرهنگی، محیط زیستی، آئینی و ... دارند چنانچه در انتخاب فیلم‌ها به موضوع‌ها و اهداف خود پایبند باشند می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند.

سردبیر نخستین رسانه تخصصی فیلم کوتاه ایران و آسیا در ادامه خاطرنشان ساخت: معمولاً جشنواره‌ها در زمان فراخوان اهداف و موضوع‌هایی را به روشنی بیان می‌کنند؛ اما متأسفانه در زمان انتخاب آثار، هیأت انتخاب جشنواره تمرکزشان را بر فیلم بهتر به لحاظ پروداکشنی می‌گذارند و تم و موضوع اصلی فیلم که قرار است با جشنواره همخوانی داشته باشد فراموش می‌شود.

وی تأکید کرد: همواره شاهدیم در جشنواره‌های موضوعی فیلم‌هایی انتخاب یا تقدیر می‌شوند که هیچ ربطی به موضوع یا اهداف جشنواره ندارند. مسلماً چنین فرایندی، تأثیرگذاری جشنواره را کمرنگ می‌کند.

ریاحی بزرگترین آسیب جشنواره‌های فیلم کوتاه را انتخاب آثار دانست و گفت: دو اشتباه اساسی عموماً در جشنواره‌های فیلم کوتاه صورت می‌گیرد. اول اینکه مدیران و تصمیم‌گیرندان جشنواره‌ها، آیین نامه‌ای مشخص برای انتخاب آثار ندارند؛ دوم اینکه حساسیت کافی روی گزینش اعضای هیأت انتخاب وجود ندارد.

وی افزود: اعضای هیات انتخابی که صرفاً بر مبنای اسم یا روابط گزینش می‌شوند و بدون هیچ گونه آیین‌نامه‌ مدونی، دست به انتخاب آثار می‌زنند مسلماً خروجی قابل قبولی نخواهند داشت.
 
این فیلمساز با عنوان اینکه در حال حاضر در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که خیلی وقت است مرزبندی‌ها به پایان رسیده، بیان کرد: دیگر مهم نیست شما در چه شهر و کشوری زندگی می‌کنید؛ آن چیزی که شما را متمایز می‌کند، استعداد و خلاقیت شماست.

ریاحی در خصوص مشکلات فیلمسازان فیلم کوتاه اظهار داشت: مسلماً فیلمسازی، حرفه راحتی نیست و مثل هر حرفه دیگری سختی‌های خاص خودش را دارد. جذب سرمایه برای تولید فیلم کوتاه همچنان سخت‌ترین بخش ماجراست و تمام فیلمسازان با آن درگیر هستند. اما یک فیلمساز جدی، با استعداد و خلاق حتماً راهش را پیدا می‌کند.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه