تدوین در فیلم‌های کوتاه مورد بی‌مهری قرار دارد

وی در گفتگو با کمیته خبر جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد، افزود: در فیلم‌های مستند هم کارگردان به گرفتن تصاویر بسنده می‌کند و بقیه کار به تدوینگر واگذار می شود. از این رو معمولاً تدوینگرهایی که فیلم مستند کار می‌کنند، باتجربه‌تر هستند. البته اخیراً در فیلم‌های مستند پژوهش‌محور هم دیده می‌شود که کارگردان طرح و فیلمنامه‌ای برای مستند در نظر دارد و این کار تدوینگر را راحت‌تر می‌کند.

حیدری با اشاره به معایب و محسنات برگزاری جشنواره‌های فیلم کوتاه، گفت: در مورد جشنواره‌ها باید از دو جنبه نگاه کرد؛ یکی اینکه جشنواره‌ها با برگزاری، موجب ارتباط هنرمندان، فعال شدن آنها و جریان فیلم‌سازی می‌شوند؛ اما از جنبه دیگر، جشنواره‌ها می‌توانند سم باشند. بدین صورت که جهت دهی خاصی به فیلم‌سازان می‌کنند و این پیام را می‌دهند که اگر با یک نگاه خاص فیلم بسازند، جایزه می‌گیرند.

وی افزود: البته این فقط محدود به ایران نیست و در همه دنیا هم دیده می‌شود. مثلاً زیاد دیده می‌شود وقتی یک سال فیلمی جایزه می‌گیرد در سال بعد اکثر فیلم‌ها با تم همان فیلم جایزه برده، ساخته می‌شود.

این فیلمساز با بیان اینکه معمولاً در داوری جشنواره ها به هر حال سلایق داوران دخیل می‌شود، عنوان کرد: بنظرم وقتی فیلمی در یک جشنواره جایزه می‌گیرد، جایزه دلیل بر بی نقص بودن آن نیست و اگر هم فیلمی جایزه نگیرد، این دلیلی بر خوب نبودن آن فیلم نیست.

حیدری همچنین اظهار داشت: مشکل جشنواره‌های موضوعی این است که طی چند سال قطعاً تعداد فیلم‌های ساخته شده و ارائه شده به جشنواره با موضوع خاص آن کم می‌شود و به همین دلیل جشنواره‌های موضوعی را معمولاً بصورت دوسالانه برگزار می‌کنند تا فرصت برای تولید فیلم‌ها مهیا باشد.

وی در پایان با تقدیر از برگزاری جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد، بیان داشت: اگر همه در کنار هم بایستند و با هم همکاری کنند، جشنواره خوبی خواهیم داشت و انرژی زیادی در فضای فیلم‌سازی ایجاد خواهد شد.

 

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه