جشنواره ساباط به بازشناسی ابعاد ناشناخته فرهنگ یزد کمک می‌کند

علی غیاثی ندوشن اظهار داشت: طبیعی است که یزد نه تنها در بخش سینما و فیلم که در دیگر حوزه‌های هنری و فرهنگی هم قابلیت داشتن یک جشنواره اختصاصی دارد و این موضوع در گذشته هم در محافل فرهنگی و هنری یزد مطرح شده بود.

وی با بیان اینکه یزد نیاز به جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی درحوزه‌های مختلف دارد تا ویژگی‌ها و کارکردهای فرهنگی خود را در کشور باز شناساند، ادامه داد: یزد با توجه به پیشینه تاریخی و فرهنگی و زیست‌بوم ادیان دیگر و زندگی مسالمت‌آمیز مسلمانان و ادیان دیگر  موضوعات زیادی برای کار کردن دارد و برگزاری جشنواره فیلم کوتاه ساباط یزد اقدام مبارکی در حوزه فیلم کوتاه و سینمای یزد است که امیدوارم موفق باشد.

مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با اشاره به آسیب‌شناسی انجام شده درخصوص جشنواره فیلم کوتاه رضوی، گفت: جشنواره رضوی یک جشنواره موضوعی در حوزه دین و سیره ائمه بویژه امام هشتم علیه السلام بود. موضوعات دینی حساسیت‌های خاصی دارند از جمله اینکه چقدر در این حوزه منابع قابل استفاده برای نوشتن یک فیلمنامه وجود دارد و محتوی فیلمنامه از عمق لازم برخوردار باشد و اینکه موضوع فیلم به سمت خرافات و بدعت‌ها هم نرود. بنظرم یکی از آسیب‌های جشنواره رضوی کمبود فیلمنامه‌های مناسب بود و دیگر اینکه موضوع فیلم ها کمتر با موضوع و هدف اصلی جشنواره که تبیین سیره و زندگی و معارف رضوی بود، ارتباط داشت. برخی از ویژگی‌های امام هشتم مثل مهربانی و مهرورزی در فیلم‌ها دیده می‌شد اما ترویج مستقیم شیوه زندگی و سیره امام رضا علیه السلام، کمتر دیده می‌شد.

غیاثی ادامه داد: نکته‌ای که در مورد جشنواره‌های رضوی وجود داشت این بود که جشنواره‌های رضوی در زمینه‌های مختلف در استان‌های متفاوتی برگزار می‌شد که ضرورت داشت حلقه اتصالی برای این جشنواره‌ها در نظر گرفته می‌شد و نتایج جشنواره‌های موضوعی به کمک هم می‌آمدند. مثلاً باید نتایج و آثار جشنواره‌های پژوهشی در اختیار فیلمنامه‌نویسان قرار می‌گرفت تا آنها برای تدوین فیلمنامه‌هایشان بتوانند از جشنواره پژوهش رضوی استفاده کنند.

وی افزود: همچنین این پیشنهاد هم ارائه شد که جشنواره فیلم رضوی بصورت دو سالانه برگزار شود و در سال‌هایی که جشنواره فیلم نداریم، جشنواره‌ای مختص فیلمنامه برگزار شود. یعنی بصورت یک سال در میان جشنواره فیلم و فیلمنامه برگزار شود، اما با همه این‌ها جشنواره فیلم رضوی یکی از موفق‌ترین جشنواره‌ها از دید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد رضوی بود و دلیل آن هم این بود که تاجایی که ممکن بود تلاش داشتیم مشارکت همه جانبه هنرمندان در جشنواره نمایان باشد و دبیری تخصصی جشنواره به هنرمندان واگذار شد.

مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در حوزه‌های فرهنگی و مخصوصاً دینی نیاز به دیدگاه بلندمدت برای رسیدن به اهداف داریم، اظهار داشت: بنظرم لازم است از کارکرد آموزشی جشنواره غفلت نشود و برای افزایش سطح تخصص و مهارت هنرمندان در حین برگزاری جشنواره برنامه ریزی شود.

غیاثی در پایان بیان کرد: هنرمندان و دبیرخانه جشنواره باید نگاه جامعی نسبت به همه ابعاد و ویژگی‌های فرهنگی یزد در سراسر استان  مخصوصاً ابعادی که در شهرستان‌ها تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته است، داشته باشند و مواردی مثل آیین‌ها و آداب و رسوم و مفاخر یزد را مورد توجه بیشتر قرار دهند.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه