زبان و فرهنگ بومی، امتیاز ویژۀ هنرمند شهرستانی است

امیر اطمینان در این‌باره که جایگاه فیلم کوتاه در سینمای ایران را چگونه ارزیابی می‌کند، اظهار داشت:

فیلم کوتاه محلی برای شناسایی استعدادهای آینده سینمای ایران است. در نگاهی عمیق‌تر، فیلم کوتاه جدا از بحث فیلم‌های بلند سینمایی جایگاهی مستقل دارد و در قالبی مشخص به مسیر پُرافتخار خود در صنعت فیلمسازی کشور ادامه می‌دهد.
 
وی کسب سالانه صدها جایزه بین‌المللی از جشنواره‌های معتبر خارجی را گواه از وجود پتانسیلی بالا در سینمای کشور دانست و ادامه داد: این مهم تداوم درخشش سینمای ایران در سال‌های آتی را نوید می‌دهد؛ زیرا صنعت سینمای کشور با استعدادیابی از نخبگان فیلم‌های کوتاه و جذب و سرمایه‌گذاری کم‌ریسک روی فیلمسازان جوان پُرآوازه بر تداوم حرکت این صنعت عظیم ملی مهر تأیید می‌زند.
 
این تدوینگر با تأیید این موضوع که جشنواره‌های فیلم قطعأ جریان‌ساز هستند، بیان کرد: نوع گردش مالی فیلم‌های کوتاه به گونه‌ای است که عموماً وابسته به کسب جوایز از جشنواره‌های فیلم کوتاه می‌باشند. سیاست‌گذاری و هدف‌گذاری جشنواره‌های فیلم باعث جریان‌سازی در تولید فیلم می‌شوند، اما این به معنی سفارشی‌سازی جریان فیلم کوتاه نیست؛ زیرا تعدد جشنواره‌های فیلم کوتاه و هدف‌گذاری‌های متنوع این جشنواره‌ها موجب تنوع در جریان‌ها و آزادی حق انتخاب فیلمسازان می‌شود.
 
اطمینان با بیان اینکه فیلمسازان جوان بر مبنای دغدغه‌های فکری و نگاه‌های خاص جامعه‌شناختی و روانشناختی، جریانی خاص را برگزیده و آن را دنبال می‌کنند، افزود: در این میان، جشنواره‌های فیلم در واقع علایق شخصی فیلم‌ساز بوده و مسیری درست و هنری را پیش پای آنها می‌گذارد تا هنرمند جوان بتواند در جریان انتخابی خویش پرورش یافته و خلق اثر نماید.

او در بحث تأثیرگذاری جشنواره‌های فیلم کوتاه تصریح کرد: گستره تأثیرگذاری فیلم کوتاه به سبب گستردگی این جریان هنری بسیار وسیع است. فیلم کوتاه، آفرینش ذهن هنرمند در مواجهه با مشکلات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، روانشناختی و دیگر مشکلات جامعۀ خویش است و در این میان، خلق اثری تأثیرگذار به‌مانند آیینه‌ای در برابر جامعۀ هدف فیلم‌ساز است و میزان زیبایی این اثر هنری مانند شفاف‌تر بودن آیینه در نمایش حقیقت می‌باشد.

وی ادامه داد: یک جامعه زمانی به رفع مشکلات سیاسی و فرهنگی و اجتماعی خویش می‌پردازد که در گام نخست به آگاهی از وجود آن مشکل پی ببرد و در قالب روزمرگی، آن را فراموش نکند. یک فیلم‌ساز جوان با خلق اثر نه تنها می‌تواند گام نخست را برداشته بلکه می‌تواند مسیری درست پیش پای جامعه خویش بگذارد و جامعه را در حد و حدود سهم خویش پیش ببرد.
 
فیلم سفارشی، دلیل گمراهی فیلمسازان جوان

این تدوینگر در پاسخ به این پرسش که آسیب‌های جشنواره‌های فیلم کوتاه در ایران، چه می‌تواند باشد، پاسخ داد: از آسیب‌هایی که برخی جشنواره‌های فیلم کوتاه در ایران به آن دچار هستند می‌توان به عدم سیاست‌گذاری و هدف‌گذاری درست جشنواره‌ها اشاره کرد. تحمیل یک دیدگاه به صورت غیرمستقیم و در قالب سیاست جشنواره به فیلم‌ساز می‌تواند یک آسیب باشد. اعطای جایزه به فیلم‌ها بر حسب همسو بودن آن فیلم با دیدگاه و سیاست جشنواره نیز بعضاً یک آسیب است؛ زیرا باعث می‌شود این فیلم فارغ از ارزش هنری اثر بررسی شود و آثار فاخر و حرفه‌ای نادیده انگاشته شود که این اتفاق موجب سرخوردگی هنرمند فاخر گشته و از آن بدتر، باعث گمراهی فیلم‌ساز جوانی می‌شود که تنها به‌واسطه خلق اثری سفارشی در یک جریان انحرافی گرفتار شده است.

امیر اطمینان، فارغ از مشکلات مالی و فنی تولید فیلم در شهرستان‌ها، عمده‌ترین مشکلات فیلمسازان جوان شهرستانی را عدم توجه به فرهنگ و هنر بومی خویش دانست و افزود: تجربه نشان داده فیلم‌سازانی که با فرهنگ و زبان خویش به تولید اثر پرداخته‌اند، توانسته‌اند در جشنواره‌های داخلی و خارجی درخشیده و جوایز متعددی کسب کنند. یک فیلمساز شهرستانی فرهنگ و زبانش متفاوت است و زمانی که او تلاش کند یک فیلم به زبان فارسی و با فرهنگ کلانشهر تهران بسازد، شبیه آن است که یک فیلم‌ساز تهرانی تلاش کند فیلمی به زبان انگلیسی و با فرهنگ آمریکایی و اروپایی بسازد؛ ممکن است این مثال در برخی موارد صدق نکند ولی بر حسب تجربه، متأسفانه در اغلب موارد صادق است.
 
این تدوینگر در پایان صحبت‌هایش تأکید کرد: توجه به زبان و فرهنگ بومی می‌تواند امتیازی ویژه برای یک فیلم‌ساز شهرستانی باشد که او را از بقیه فیلمسازان ملی و بین‌المللی متمایز کرده و اثر او را به اثری منحصر به فرد تبدیل نماید.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه