ارگان‌های دولتی حمایت بیشتری از سینما داشته باشند

پتانسیل سینماگران و علاقه‌مندان به سینما در یزد را چطور می‌بینید؟
معتقدم در بسیاری از مواقع در حق بازیگران، صدابرداران و فیلمبرداران یزدی و بسیاری از کسانی که در حوزه سینمای یزد فعالیت می‌کنند، اجحاف می‌شود. بچه‌های یزدی واقعاً چیزی از بقیه کم ندارند، اما فقط یک سری از فیلمسازان خاص، بولد و چهره شده‌اند. این موضوع برای من یک سؤال است، گناهِ بچه‌های یزدی، کلاً بازیگران شهرستانی که هنرمند هستند و دانشگاه‌ هم رفته و تحصیلات دانشگاهی هم دارند، اما در خانواده سینمایی بزرگ نشده‌اند، چیست؟!
 
چه پیشنهادی برای حمایت از فیلمسازان جوان و چه پیامی برای فیلمسازان و سینماگران در راستای همراهی، همدلی و همگرایی بیشتر آنها دارید؟
فکر می‌کنم نباید برای تهیه یک فیلم بودجه زیادی را صرف کرد. به نظر من بهتر است بودجۀ یک فیلم را بین چند فیلمساز بومی تقسیم کرد نه یک فیلم، بلکه چند فیلم در معرفی یزد به عنوان شهر میراث جهانی تلاش کنند. جا دارد که از اعضای شورای شهر تشکر کنم، اما به نظر من، لازم است نهادهای دولتی مانند استانداری، فرمانداری، سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه هنری، بسیج هنرمندان، جبهه فرهنگی و بسیاری دیگر از ارگان‌های دولتی یزد حمایت بیشتری از سینما داشته باشند.
 
در حال حاضر بزرگترین مشکل سینما و سینماگران استان را چه می‌دانید؟ راهکار پیشنهادی شما برای برون‌رفت از آن چیست؟
یکی از مشکلات این است که تعامل ما بسیار کم شده است؛ نوعی تفرقه‌افکنی در میان سینماگران دیده می‌شود و این نگاه که فیلم من خوب است و فیلم‌های دیگر بد هستند، به شدت رواج پیدا کرده است؛ درحالی که می‌توان بدون تخریب و با نقد صحیح، ایرادات کار یکدیگر را بیان کنیم. به نظر من، لازم است کمی کوتاه بیاییم. بسیاری از ما سواد تخصصی نداریم و فقط با داشتن یک‌سری اطلاعات جزئی، سطح خود را بالا می‌دانیم. متأسفانه این دیدگاه‌ها ضربه‌های مهلکی بر بدنه فرهنگ یزد وارد می‌کند.  
 
به نظر شما جشنواره فیلم کوتاه ساباط می‌تواند راهگشای مشکلات سینما و سینماگران باشد؟
شاید جشنواره ساباط بتواند کمی فضا را تغییر داده و شرایطی ایجاد کند که از طریق فیلم و سینما یزد واقعی معرفی شود، اما مسئله این است که باید یزد را حفظ کرد. اگر ما بتوانیم در جشنواره ساباط فرهنگ اصیل یزدی مانند کاسب‌های منصف، علم، پشتکار و تلاش یزدی‌ها را به نمایش در آوریم و به آثاری با موضوعات قنات، نساجی، مردم زحمتکش، شهر دوچرخه‌ها و نیز بناهای تاریخی و معماری اصیل یزدی بپردازیم، کار بزرگی کرده‌ایم. موارد زیادی وجود دارد که می‌توان به آنها پرداخت؛ وجود کوهستان و کویر و آثار باستانی در کنار هم هر کدام موضوعاتی است که به تنهایی می‌تواند سوژه ساخت یک فیلم باشد.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه