یزد نیاز به یک جشنواره فیلم اختصاصی دارد

لطفاً در ابتدا از تاریخچه برگزاری جشنواره‌های فیلم در یزد بگویید.
برگزاری جشنواره‌های فیلم در یزد قدمتی ۱۹ ساله دارد، اولین بار که جشنواره‌ای به صورت جدی در یزد برگزار شد سال ۷۹ بود و جشنواره بین‌المللی فیلم‌های دینی که آن زمان حقیقت نام داشت سه سال متوالی در یزد برگزار شد.حضور هنرمندان مطرح سینمادر یزد همزمان با سه دوره جشنواره، فضای سینمایی خوبی در یزد ایجادکرد و استقبال خوبی هم از آن شد.
بعد از آن جشنواره سراسری فیلم آفتاب را در سال ۸۳ داشتیم که به همت انجمن سینمای جوانان و مرکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر برگزار شد. سپس سوگواره لحظه‌های عاشورایی را داشتیم که در سال ۸۹ در بهاباد برگزار شد و سطح کیفی بالایی هم داشت. بعد از آن طی چند سال جشنواره‌های استانی آفتاب، سکانس بیداری، حوادثی و یا برگزاری همزمان جشنواره فجر در یزد را داشتیم و همینطور جشنواره‌های ملی سه دقیقه با ورزش، امید و ... اما حرکت پیوسته‌ای که در زمینه سینما انجام شد میزبانی جشنواره ملی فیلم کوتاه و مستند رضوی بود که با شش دوره برگزاری، از باسابقه‌ترین جشنواره‌های استان بود و در سال ۹۶ و ۹۷ بعنوان بهترین جشنواره‌های رضوی کشور انتخاب شد. درسال ۹۸ باتوجه به ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد در یونسکو و نیاز معرفی این میراث، جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد شکل گرفت.

اصولاً چرا یزد به یک جشنواره فیلم اختصاصی نیاز دارد؟
یزد با ویژگی‌های اقلیمی خاص و معماری آن و بخصوص قرارگرفتن بافت تاریخی شهر در فهرست میراث جهانی، نیاز به معرفی جدی و مؤثر دارد؛ و بی‌شک یکی از تأثیرگذارترین راه‌ها در این مسیر، برگزاری جشنواره‌های هنری برای معطوف کردن توجه هنرمندان به این شهر است.

جشنواره فیلم کوتاه ساباط یزد چگونه شکل گرفت؟
جشنواره ساباط طی همکاری شورای شهر، شهرداری یزد، انجمن سینمای جوانان استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با فیلمسازان یزدی شکل گرفت وسپس با نگرشی وسیع‌تر اداره کل ورزش وجوانان و سازمان آب منطقه‌ای نیز به این جشنواره پیوستند. در حقیقت هدف اصلی جشنواره ساباط یزد علاوه بر نمایش آثار تولیدی سینمایی کوتاه، نمایش فرهنگ، تاریخ و هنر شهرهای مختلف است. هدف از انتخاب این موضوع ارتقای بینش و دانش جامعه درخصوص میراث تاریخی، توجه به بافت تاریخی، احیا و شناساندن این بافت، توجه به شناخت و احیای سنت‌های تاریخی مردم، افزایش مشارکت مردم در رویدادهای اجتماعی بخصوص مباحث سینمایی و ایجاد انگیزه در مردم برای حفظ سنت‌ها و میراث تاریخی است. امیدواریم استفاده از ابزار سینما بتواند به بازنمایی و معرفی این میراث و آیین‌های تاریخی کمک کند و یزد بعنوان یک شهر میراث جهانی بتواند میزبان خوبی برای این جشنواره باشد که چشم‌اندازی بین‌المللی برای آن در نظر گرفته شده است.

علت آنکه جشنواره‌های قبلی ماندگار نشدند، چه بود؟
معمولاً جشنواره‌هایی که موضوع آزاد دارند مداومت پیدا می‌کنند اما جشنواره‌های موضوعی شانس کمتری برای تداوم دارند، یکی از علل آن این است که جشنواره‌های موضوعی نیاز به تولید آثار مرتبط دارند و در نتیجه پس از برگزاری چند دوره، معمولاً یا با کمبود سوژه مواجه می‌شوند یا به ورطه تکرار می‌افتند.
یکی از علل اینکه تصمیم گرفتیم جشنواره فیلم کوتاه رضوی را دیگر برگزار نکنیم این بود که موضوع آن اشتراکاتی با جشنواره رویش و یا جشنواره حسنات داشت و آثار یکسانی به این جشنواره‌ها ارائه می‌شد اما ما به دنبال نوآوری بودیم و افقی بین‌المللی را مدنظر داشتیم.
عامل دیگر راباید در سیاستگذاری هنری استانها و اولویت‌بندی این فعالیت‌ها جستجو کرد. همچنین همگرایی دستگاه‌ها با یکدیگر و با بخش خصوصی در اجرای این برنامه‌ها بسیار مهم است.
باتوجه به همراهی استانداری، شهرداری و سازمان‌های وابسته به آن و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر سازمان‌ها و دستگاه‌های می‌توانیم به تداوم برگزاری جشنواره ساباط یزد امیدوار باشیم.

بنظرم اگر جشنواره ساباط جزو برنامه‌های ثابت استانی قرار گیرد و ردیف بودجه مشخص برای آن در نظر گرفته شود، قطعاً هر سال یک برنامه‌ریزی مدون برای برگزاری آن خواهیم داشت.

در‌ سال‌های اخیر به نظر می‌رسد جشنواره‌های فیلم کوتاه دچار نوعی روزمرگی شده اند، هر چندماه یک بار در یک استان جشنواره فیلم کوتاهی برگزار می‌شود و هر سال تعدادی فیلم ثابت به این جشنواره‌ها ارائه می‌شود. نظر شما در این باره چیست؟

طبعاً فلسفه برگزاری جشنواره‌ها،جریان‌سازی است اما متأسفانه این اتفاق کمتر رخ داده است. با پیشرفت تکنولوژی، امروزه تولید فیلم آسان شده که معایب و مزایایی دارد. در گذشته، فیلمساز زحمت زیادی را متحمل می‌شد و با ساختن یکی دو فیلم مشخص می‌شد که آیا در این حرفه ماندگار خواهد بود یا خیر. اما امروزه به دلیل راحت تر بودن کار، گرچه آمار تولید فیلم بالا رفته اما به نسبت، دغدغه اندیشه، نوآوری و کیفیت در آثار رو به افول گذاشته است.

سخن آخر ...
یک الگوی استاندارد در برگزاری جشنواره‌ها وجود دارد که شامل کارگاه‌های آموزشی و برنامه‌های جنبی و نمایش فیلم‌هاست. در دنیا علاوه بر جشنواره‌های بزرگ و مطرح جشنواره‌های کوچک‌تری هم برگزار می‌شود که نقش مهمی در اقتصاد شهرهای برگزارکننده دارند، در واقع هم به ارتقای هنر سینما و هم به رشد اقتصادی منطقه کمک می‌کنند. در کشور ما تعداد جشنواره‌ها زیاد شده که اکران همزمان فیلم‌های جشنواره‌ها در استان‌های مختلف به ایجاد جو و فضای جشنواره‌ای در مناطق مختلف کشور کمک می‌کند. اما تعدد جشنواره‌ها باعث کم شدن تمرکز بر نوآوری و جریان‌سازی فرهنگی شده است. این موضوع نیازمند سیاستگذاری در سطح کلان است که موضوعات و جریان‌سازی جشنواره‌ها برحسب قابلیت‌های هر استان و منطقه درنظر گرفته و مدیریت شود.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه