هویت «ساباط» مختص یزد بوده و بسیار سینمایی است

پری‌زاده در خصوص نام جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد بیان کرد:

بعد از این که اسم جشنواره ساباط یزد را دیدم چون معنی آن در فراخوان جشنواره نیز آمده بود، برایم بسیار جالب بود.

این فیلمساز همدانی ادامه داد:

به نظر من ساباط هویت زیادی دارد و خیلی خاص است. امیدوارم این موضوع، مسیری مشخص به جشنواره بدهد تا ساز و کار، نحوه برگزاری، فیلم هایی که انتخاب می‌شود و داوران جشنواره هم این هویت و خاص بودن را در خود داشته باشند.

وی تصریح کرد:

هویتی که در اسم و وجه تسمیه این جشنواره وجود دارد، مختص شهر یزد است و ساباط بسیار سینمایی است. همان بازی سایه و نور در کوچه‌ها که به واسطه ساباط‌ها و سقف‌هایی که طراحی شده ایجاد می‌شود، به نظرم بسیار جذاب می‌آید.

 پری‌زاده در خصوص جشنواره‌های فیلم کوتاه ابراز داشت:

چند جشنواره اصلی مانند فیلم کوتاه تهران، جشن مستقل و یا نهال در کشور برگزار می‌شود. از دیدگاه من وقتی جشنواره جدیدی می‌خواهد پا بگیرد خیلی خوب است که یک خط جدید و یک مانیفست خاص برای خود داشته باشد تا نسبت به جشنواره‌های دیگر، متفاوت و متمایز عمل کند.

وی افزود:

برای مثال جشنواره فیلم کوتاه تهران، جشنواره اصلی و آزاد است اما جشنواره نهال هویت خود یعنی پرداختن به یک جریان دانشجویی را دارد. اما متأسفانه جشنواره‌هایی هستند که نمی‌توان لزوم بودن آنها را درک کرد. به نظر من هر جشنواره باید یک خط و ربط منحصر به فرد در انتخاب فیلم‌ها، فضای جشنواره و یا هر چیز دیگری که مدنظر هست را بگیرد که به آن ویژگی خاص خود شناخته شود نه اینکه جشنواره‌ای شود مثل همه جشنواره های دیگر.

این فیلمساز در پاسخ به این سؤال که «متفاوت بودن جشنواره‌ها در چه مواردی می تواند اتفاق بیفتد؟» پاسخ داد:

این وجه تمایز می‌تواند هم در موضوعیت و هم در تعاملی که با فیلم‌سازها دارند نمایان شود. برای مثال اگر بخواهند فیلم‌های گران‌قیمت را کنار بگذارند و فقط به فیلم‌های مستقل توجه کنند. یعنی می تواند در موضوعیت و انتخاب فیلم‌ها متفاوت با جشنواره‌های دیگر عمل کند.

پری‌زاده در پایان عنوان کرد:

امیدوارم اولین دوره جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد به خوبی و با موفقیت برگزار شود و نام آن سنگ بنای خوبی برای جشنواره باشد تا راه خود را پی بگیرد و ویژگی خاص خود را پیدا کند.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه