سینما به حفظ میراث کهن مادی و معنوی یزد کمک می‌کند

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با اشاره به جایگاه سینما در دنیای امروز، گفت: سینما به عنوان هفتمین و آخرین هنر نه تنها هنرهای دیگر را به خدمت گرفته بلکه توانسته به آن ها اعتلا نیز بدهد، همچنین وسیله‌ای شده برای تبلیغ و ارائه دیدگاه‌ها و اندیشه‌های سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی.

فاطمه موسوی‌زاده در خصوص نقش سینما در معرفی فرهنگ یزد به مردم کشور، گفت: فیلم و سینما با داشتن بیشترین مخاطب و اثر گذاری بر روی آنها می‌تواند نقش مهمی در احیا و شناساندن میراث گذشتگان، سنن، آداب و رسوم، صنایع و ابنیه‌های تاریخی و مشاهیر و بزرگان کشور ایفا کند و به ماندگاری و حفظ ارزش‌های مادی و معنوی میراث کهن کمک کند.

وی ادامه داد: با توجه به جهانی شدن شهر یزد و توجه به میراث تاریخی و جهانی کشور و برای ایجاد تعامل، تحرک، نشاط و پویایی در فیلمسازان و سینماگران به خصوص فیلمسازان یزدی، اولین جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد در استان شکل گرفت. در حال حاضر نیز با توجه به وضعیت سلامت جامعه، رایزنی‌های لازم برای زمان و شیوهٔ برگزاری جشنواره در حال انجام است.

موسوی‌زاده با بیان اینکه ساباط یکی از نمادهای معماری در شهرهای گرم و کویری ایران از جمله یزد می‌باشد، عنوان کرد: کارکرد فیزیکی ساباط هدیه دادن سایه و فضای خنک به عابران بوده است اما علاوه بر این کارکرد، تأثیر فرهنگی و اجتماعی نیز داشته و وجود ساباط در یک محله موجب همدلی ساکنان آن محله می‌شده است.

وی افزود: وجود این جشنواره‌ها می‌تواند باعث توجه بیشتر فیلمسازان به تاریخ کهن ایران و آشنایی و آشتی نسل جدید با میراث گذشتگان شود. فیلمسازان می‌توانند به نشر و ترویج فرهنگ و هنر اسلامی، ایرانی بپردازند و به ماندگاری و حفظ ارزش‌های مادی و معنوی فرهنگ کشور کمک کنند.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در پایان گفت: از همه هنرمندان و دست‌اندرکاران که همت و تلاش خود را برای برگزاری این جشنواره به کار گرفتند کمال تشکر و سپاسگزاری را دارم.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه