بزرگداشت و گرامیداشت استاد محمدعلی حدّت


بزرگداشت و گرامیداشت استاد محمدعلی حدّت، پیشکسوت و طراح پوستر مطرح و صاحب‌سبک سینمای ایران در آئین اختتامیۀ نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد

رزومۀ کوتاهی از ایشان را در ادامه بخوانید:
.
➖ استاد محمدعلی حدّت، در آبان ماه ۱۳۲۷ در شهر یزد به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در یزد و نایین گذراند. در سال ۱۳۴۶ از هنرستان هنرهای زیبای اصفهان در رشته نقاشی طبیعت دیپلم گرفت و پس از یک سال تدریس هنر در شهرکرد به مدت دو سال جهت انجام خدمت نظام به سنندج اعزام شد. از مهر ماه ۱۳۴۹ در تهران ساکن گردید و طی دو مرحله آمدن و بازگشتن از تهران به اصفهان بلاخره در سال ۱۳۶۸ به اصفهان آمده و در کوی امیر حمزه سکونت گزید. از سال ۱۳۴۹ تا سال ۱۳۷۶ به تهیه و طراحی پوسترهای سینمایی اشتغال داشته و از جمله پرکارترین هنرمندان این رشته بوده و بیش از ۶۰۰ پوستر فیلم سینمایی داخلی و خارجی طراحی و اجرا نموده است. (رجوع شود به کتاب یکصد سال پوستر فیلم در ایران - مسعود مهرابی)
از جمله پوستر فیلم‌ها می‌توان کندو، صدای صحرا، گرگ، علفهای هرز، دونده، شکار، سردارجنگل، تشریفات، جستجوگر، روسری آبی، کنار برکه ها، روزهای انتظار، خارج از محدوده، کانی‌مانگا و ... را نام برد. همزمان به مدت ۱۸ سال در سازمان صنایع دستی فعالیت داشته است.
این هنرمند بیشترین اوقات خود را به نقاشی و تحقیق در هنرهای تجسمی و مکاتب مربوطه صرف نموده و با روزی ۱۸ ساعت کار، با تکنیک‌های متنوع نقاشی آشنا شده است.
وی به اکثر نقاط عشایرنشین سفر کرده و تلاش او به ارائه گوشه‌هایی از زندگی ایلاتی و بافت معماری سنتی و مذهبی ایران زمین در آثارش نمایان است.
در طی ۲۰ سال گذشته به تعلیم و تربیت هنرجویان مشتاق در شهر اصفهان اشتغال داشته و بیش از ۴۵۰ هنرجو که اکثراً در زمینۀ نقاشی فعال می‌باشند آموزش داده است.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه