جشنوارۀ ساباط ضرورتی انکارناپذیر در شهر میراث جهانی یزد

 سیدمجتبی حسینی دبیر اجرایی جشنواره ساباط در آیین اختتامیۀ این جشنواره گفت: مفتخرم که توانستیم به هر مشقتی که هست اولین جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد را ایده‌پردازی و راه‌اندازی کرده و به ایستگاه پایانی برسانیم. جشنواره‌ای که با توجه به ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد و اهمیت جلب نگاه زیبایی‌شناسانۀ فیلمسازان به پرداخت محتوای میراثی در قالب هنر رسانه‌های تصویری نیازی انکارناپذیر بوده و انتظار می‌رفت اهمیت بیشتری به آن از سوی برخی مسئولین و مدیران استان داده شود.

این فیلمساز افزود: سپاسگزار تمام افرادی هستیم که به نحوی ما را در پیشبرد اهدافمان مبنی بر توجه به میراث جهانی، تاریخی و معنوی کشور، از طریق تأثیرگذارترین رسانۀ عصر ارتباطات یعنی هنر سینما یاری نمودند.

➖ معرفی ظرفیت‌های شهر جهانی یزد از اهداف جشنواره ساباط بود

دبیر اجرایی جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد عنوان کرد: از دیگر اهداف جشنواره ساباط که نام آن برگرفته از یکی از ویژگی‌های کمتر شناخته‌شدۀ هنر معماری در زیست بوم کویری و گرمسیر ایران زمین است، شناساندن و معرفی بناهای تاریخی، آیین‌های مذهبی، مشاغل سنتی، مشاهیر و شخصیت‌های تاریخ‌ساز و جلوه بخشیدن به جاذبه‌های گردشگری و هویت‌بخش ایران می‌باشد.

حسینی ادامه داد: این اهداف که توجه به میراث گذشتگان را سرلوحۀ خود قرار داده، جز با رشد و ارتقای هنر سینما محقق نخواهد شد. بر این اساس مبحث آموزش هنرمندان سینماگر و حمایت از تولید فیلم‌های فاخر میراثی، خشت بنای برگزاری سایر دوره‌های جشنواره ساباط یزد خواهد بود و چنانچه توجهی به تخصیص اعتبارات دولتی از سوی سازمان‌ها و ادارات به ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری و شهرداری‌ها بر این مهم صورت نگیرد، برگزاری صرف جشنواره چندان نتیجه‌بخش نخواهد بود.

➖ جشنواره ساباط رویدادی صرفاً فرهنگی و حاصل خرد جمعی است

او پیرامون پایه‌گذاری جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد تأکید کرد: بنده به عنوان دبیر اجرایی و یکی از اعضای شورای تخصصی اولین جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط یزد که از ابتدای طراحی، تصویب و پایه‌ریزی آن فرصت همراهی با مسئولان فرهنگی و کارشناسان فیلمسازی را داشته‌ام، ضمن درخواست از همۀ دغدغه‌مندان فرهنگ و هویت ملی جهت حمایت و تداوم بخشیدن به این رویداد سینمایی بر خود لازم می‌دانم این مسئله را همین جا اعلام دارم، جشنواره فیلم کوتاه ساباط یزد صرفاً یک رویداد فرهنگی و هنری است که برآمده از خرد جمعی، دیدگاه‌های کارشناسی و دغدغه‌های فرهنگی و اجتماعی بوده و هیچ فرد، مقام و مسئول و یا جناح و گروهی نمی‌تواند مدعی تصاحب عنوان و یا تمامیت ساماندهی آن باشد. جشنواره فیلم کوتاه ساباط یزد جشنواره‌ای است با مجوز رسمی از سازمان سینمایی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی که راه خود را با مصوبۀ اعضای محترم پنجمین دورۀ شورای اسلامی شهر یزد و با همراهی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری، اداره کل ورزش و جوانان استان، سازمان صدا و سیمای مرکز یزد، انجمن سینمای جوانان و همچنین حمایت بخش خصوصی آغاز کرده است.

➖ تأثیر جشنواره ساباط بر جریان‌سازی ساخت فیلم‌های میراثی در کشور

دبیر اجرایی جشنواره ساباط ابراز کرد: امید داریم با همت و مشارکت فیلمسازان، حمایت مسئولان و همراهی دستگاه‌های ذیربط شاهد تداوم برگزاری هر چه با‌شکوه‌تر این رویداد سینمایی با افق تبدیل شدن به یک جشنواره بین‌المللی در شهر میراث جهانی یزد باشیم و  بر جریان‌سازی ساخت فیلم‌های میراثی در سراسر کشور تأثیر بگذاریم.

حسینی در پایان اظهار داشت: در پایان تشکر  می‌کنم از آقای مهندس سفید برای حمایت از تیم اجرایی، همچنین خانم بنفشه جاهد مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی جشنواره، آقای محمد توکلی مدیر اجرایی، علیرضا ابهت طراح و گرافیست، مهدی جعفری مستند ساز و امیرسبحان رستمی مسئول دبیرخانه، که نزدیک به دو سال، دلسوزانه به عنوان سرتیم با من همراه بودند و با تحمل تمام سختی‌ها، کمبودها و البته برخی نقدهای غیرمنصفانه از انجام امور جشنواره انصراف ندادند.
از اعضای محترم شورای سیاست‌گذاری و تخصصی جشنواره، هیئت‌های بازبینی فیلم، تمامی فیلمسازان و مشارکت‌کنندگانی که با ارسال اثر به ما اعتماد نمودند و همچنین مهمانان ویژه و برگزیدگان جشنواره که امشب در کنار ما هستند و البته اعضای محترم هیئت داوران که افتخار داریم میزبان نمایندگان آن ها در مراسم اختتامیه باشیم، سپاسگزارم.

➖ مسئولیت تمام کاستی‌ها را می‌پذیرم

به عنوان دبیر اجرایی مسئولیت تمام کاستی‌ها را می پذیرم و عذرخواه عزیزانی هستم که به هر نحو برایشان در طول این دو سال گله‌مندی ایجاد شده است.

نظرات کاربران
    تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
نظر خود را بیان کنید
برای ثبت نظر وارد شوید.

ورود به سامانه